Seo Uyumlu Makale Formatları

Seo Uyumlu Makale Formatları

Seo Uyumlu Makale Formatları

Bu yazımızda sizlere Seo uyumlu 3 adet makale formatını anlatacağım . Web sitenizde yayınlayacağınız makaleleri makale yazan editörlerin gönderdiği format ile yayınlamak yapacağınız en büyük hatadır. Özgün içerik yayınlamak kadar yayınladığınız içeriğin Google uyumlu olması da önemlidir . Sitenize SEO çalışması yapılmaya başlandığında çalışma yapılan kelimeler ile ilgili geri dönüşün daha hızlı ve kalıcı olması için özgün çalışma ve seo makale formatlarına uymanız gerekir. Şimdi söz fazla uzatmedan makale formatlarımızdan en yüksek performanslı olan ilk formatımıza geçiyoruz.

  • Format 1 - Standart makale formatıdır .
  • Format 2 - Çok Anahtar kelimeli seo makalesi formatı.
  • Format 3 - Dalgalanmayı kesen seo makalesi formatı.


  1. Format 1 - Bu makale formatı profesyonel olarak seo çalışması yapan tüm web siteleri tarafından kullanılan formattır. Bu tür makaleler 3 paragraf ana başlık hariç 2 alt başlıktan oluşur her paragraf başında 1 başlık olur ve ikinci paragraftan itibaren anahtar kelime kullanılırken ilk paragrafta ise anahtar kelimeleri anlatırız önemli olan anahtar kelimelerin hiçbirinin 1. makalede olmamasıdır. Makale minimum 400-450 karakterden oluşur daha kısa makaleler bu formata uymaz ve google tarafından kalıcı  bir etki görmez .                            
  2. Format 2 - Bu seo makalesi formatımız da ise minimum 5 paragraf halinde makalemiz hazırlanır. Ana başlık haricinde başka başlık eklenmez . Makale içinde kullanılan paragraflar kısa ve öz olmalıdır . Sektörünüzün yoğunluğuna ve anahtar kelimelerdeki rekabet oranına göre paragrafların uzunlukları ayarlanmalıdır, Her paragrafta maksimum 1 anahtar kelime kullanmanız gerekiyor , Eğer kullandıiğınız kelime rekabet düzeyi yüksek bir kelime ise iki parargrafta 1 kelimeye de kullanabilirsiniz. Bu tür makaleler ortalama 600-800 karakter arası olabilir daha fazla olursa daha iyi olur ama daha kısa olan makalelerde bu formatın dışına çıkmış olursunuz ve aynı etkiyi göremezsiniz .
  3. Format 3 - Dalgalanmayı kesen makale formatımız rekabet düzeyi yüksek olan sektör ve anahtar kelimelerde oldukça etkili bir makale formatıdır. Özellikle 1. Sayfaya çıktıktan sonra devamlı sıralaması değişen siteler için biçilmiş kaftandır . Dalgalanmayı kesen seo uyumlu makale  formatından bahsetmek gerekirse bu format diğer makale formatlarına göre biraz zorlayıcıdır. minmum 8 paragraftan oluşur ilk paragraf her zamanki gibi ana başlık ile ilgilidir ve sonrasında alt başlık girilir sonrasında sektörün ve anahtar kelimelerin durumuna ayrıca sitenin günlük analiz sonuçlarına bağlı olarak her paragrafta 1 başlık yapılabildiği gibi 2 paragraf da 1 başlık girilebilir . Bu başlıkların ilk kelimeleri yada tamamı anahtar kelimelerimizden oluşmak zorundadır. Eğer tek kelimeye çalışıyorsa 2. paragraftan itibaren anahtar kelimemizin eş anlamlı kelimelerine yada sektör ile ilgili diğer kelimeleri kullanabiliriz.


Eğer günlük 1 makale giriyorsanız bir önceki gün girdiğiniz makale formatına bakarak bir sonraki formatı kullanmalısınız her gün yada her makalede aynı formatı kullanırsanız yine bu makalelerden gerekli etkiyi alamazsınız. Günlük 3 makale girdiğiniz farz etsek her makalede bir formatı kullanarak dördüncü makalede yeniden ilk makaleye dönüş yapabilirsiniz. Kurumsal seo ve stratejik seo çalışmalarında en etkili ve olmazsa olmaz olan teknikler içindedir bu makalemizde anlattıklarımız . Eğer sizde organik seo çalışması yapmak istiyorsanız ve seo eğitimi ile kendinizi geliştirmek istiyorsanız diğer makalelerimizi ve gelecek olan makalelerimiz de takip etmekten vazgeçmeyin. 

Bu makale formatları genel olarak kullanılan formatlardır fakat bunlar gibi onlarca farklı formatlar mevcut ilerleyen zamanlarda diğer SEO makalesi ve tanıtım yazısı formalarından sizlere bahsedeceğiz.

Yorumlar