Seo Analizi Yapalım

Seo Analizi Yapalım

Seo Analizi Nedir ?


Seo analizi web sitenizin arama motorlarındaki sektörü ile ilgili kelimelerdeki pozisyonlarının o zamana kadar yapılan çalışmalar ile incelenmesidir. Site analizi sonrasında sitenin o anki performansı belirlenir ve sonrasında yapılacak
Seo çalışması için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ortaya çıkacaktır. Bu makalemizde size kısa başlıklar halinde Web sitenizin analizini nasıl yapacağınızı göstereceğiz. 

Teknik Analiz

Web sitenizin analizini yapmaya başladığınız zaman ilk yapmanız gereken sitenizin açılış hızı ve Hosting sorunlarını kontrol etmeniz olacaktır. Açılış hızı yavaş olan ve Hosting sorunları olan bir web sitesine yapılacak tüm Seo çalışmaları boşa gidecektir. Sitenizin indexlenebilir olması da ayrıca ilk kontrol etmeniz gereken maddelerden biridir . Google Web sitenize girdiğinde tüm sayfaları doğru ve hızlı şekilde indexleyebilmesi gerekir dolayısı ile index almayan bir Web sitesinde ciddi bir sorun var demektir ve düzeltilmediği taktirde ceza alması söz konusudur. 

Site İçi Seo Analizi

Bir Web sitesinin güçlenmesi ve istenilen kelimelerde üst sıralara çıkması için tabii ki en önemli çalışma sitenin kendisinden yani içinden başlar . Site içi Seo kodlamaların düzenlenmesi ile başlar . Daha önceki makalelerimiz de Sitenizin seo uyumlu hale getirilmesi ile ilgili ayrıntılı bilgi vermiştik dolayısı ile burada tekrar yazmak istemiyorum . 

Seo çalışması yapılacak olan web sitesinde kesinlikle Blog sayfası olmalıdır yani kendi sektörü ile ilgili makale yayınlanmayan web sitesi google gözünde bu işi yeterince bilmiyor demektir. Google çalışma mantığı her zaman bilgiye dayalı olarak çalışır eğer Web siteniz kendi sektörü ile ilgili bilgiye sahip değilse o sektör ile ilgili kelimelerde de üst sıralara çıkmasına gerek yoktur.  Site kodlamaları düzelttikten sonra Blog sayfasına bulunduğu sektördeki diğer rakiplerin çalışma yoğunluğuna göre günlük , iki günlük yada 

Site Dışı Seo Analizi

Seo  çalışmasının özü site dışı Seo çalışmasıdır . Değim yerindeyse eğer Google da üst sıralara çıkmak istiyorsanız kendi sitenizin gerekli düzenlemeleri yapıldıktan sonra ölüm vuruşunu site dışı Seo çalışması ile yaparsınız. 

Site dışı Seo çalışması ile rakiplerinizi daha yakından tanır ve rakip sitelerin ne tür çalışmalar yaptıklarını tespit ettikten sonra kendi sitenize hangi teknik ile çalışma yapmanız gerektiğine karar verir yada tamamen özgün Stratejik SEO çalışması yaparsınız. 

Site dışı seo çalışmalarında günlük olarak takip ve analiz yapmanız çalışmalarınızın selameti açısında önemlidir dolayısı ile backlink alınan sitelerin analizlerini de ayrıca yapmanız gerekir , uygun olmayan sitelerden gelen Backlink sorgulama araçları ile liste çıkartabilir ve Google Disavow Aracı ile reddetme listesine eklemeniz gerekir .

SEO Rakip Analizi  ( SEO Competitive Analysis )

Rakiplerinizin Web sitelerindeki açıkları ve şimdiye kadar yapılan Seo çalışmalarının analizlerini yaptığınızda kendi sitenizdeki eksikleri ve bundan sonraki yapmanız gereken minimum çalışmaların listesini çıkarmış olursunuz. 

Rakip site analizini yaparken onların hangi kelimeler için Seo çalışması yaptığının listesini çıkarırsınız dolayısı ile kelime seçiminde daha ilk başta bir adım önde başlayarak yanlış yada size geri dönüşü olmayacak kelimeler için çalışma yapmaktan kurtulacaksınız. 

Yorumlar