Google Link Reddetme Aracı - Google Disavow Tool

Google Link Reddetme Aracı - Google Disavow Tool

Seo çalışmaları yapmaya başladığınızda ve özellikle ilk sayfaya giriş yaptığınız andan itibaren göze batmaya başlarsınız ve rakipleriniz sitenize her türlü etik olmayan saldırı çeşitlerini kullanmaya başlarlar. Anti-Seo Çalışmalarına bir örnekte zararlı backlink çalışmasıdır . Sitenizin alt yapısına bağlı olarak bu tür çalışmaları yani siteniz adına alınan zararlı backlinkleri kısa sürede tespit edebilir ve bu linkleri Google Disavow aracı ile iptal edebilirsiniz bu şekilde bu Anti-Seo dan zarar görmezsiniz. 

Zararlı Backlink Nasıl Tespit Edilir ?

TubiSoft web alt yapısını kullanan kullanıcılar bu tür linkleri saniyesinde tespit ederek gerekli müdehaleyi yapabilirler.  TubiSoft harici alt yapıları kullananlar ise Google Webmaster Tool üzerinden yada sitenize gelen Backlinkler index aldıktan sonra takip ederek gerekli site analizlerinden sonra zararlı olan linkleri Google Disavow aracını kullanarak reddedebilirsiniz .  

Zamanında tespit edilen zararlı backlink çalışmaları hedef alınan web sitesine hiçbir zararı olmayacaktır fakat bu zararlı linkler index aldıktan sonra negatif etkielerini görürsünüz . Bu negatif etkileri ortadan kaldırmak için tüm zararlı linklerin listesini yapıp txt dosyasına kaydettikten sonra Google Disavow aracı vasıtası ile Google'a gönderebilirsiniz . Linkleri gönderdikten sonra ortalam 1-3 hafta arasından bu zararlı etkileri site üzerinden kalkacaktır  bu süre içinde ise yayınlarınız istikrarlı ve Google kalite politikalarına uygun olması gerekir . 

Google Disavow Tool Kullanılır ?

Zararlı linkleri tespit ettikten sonra tüm linkleri bir txt metin dosyasına kayıt edin tüm linkleri ayıkladığınızı düşünüyorsanız Google Disavow Link aracını kullanarak Google'a göndererek bildirmeniz gerekir.

Zararlı bir link bildireceğiniz zaman iki farklı yöntem vardır bu yöntemlerden birincisi bir web sitesindeki sadece sizin linkinizin bulunduğu tek bir sayfayı bildirerek reddetmektir . İkinci yöntem ise link verilen siteyi kökten reddetmek ve dolayısı ile o siteden daha önce ve daha sonra gelmiş gelecek tüm linkleri reddetmek anlamına gelmektedir. 

Örnek :

  • Tek Sayfayı reddetmek için : http://www.zararli-site.com/olumsuz-link-sayfasi.html
  • Komple domaini reddetmek için : domain:zararli-site.com
Backlink sorgulama araçlarını kullanarak devamlı web sitenize gelen linkleri kontrol altında tutmanız gerekir bu sayede zarar görmeden önce saldırıyı engellemiş olursunuz . Sıra bulucu  / Serp Tool araçlar vasıtası ile seo yaptığınız kelimelerde düşüş yaşadığınızı gördüğünüzde bunun nedenini hemen araştırmanız gerekir durduk yerde hiçbir web sitesi düşüş yaşamaz .

Eğer Organik Seo çalışmaları ile sitenizi güçlendirirseniz ve istikrarlı şekilde çalışmalarınıza devam ederseniz Zararlı Backlink çalışmaları sitenize minimum düzeyde etki edecektir ve Disavow aracı kullanarak linkleri redettikten sonra olumsuz etkilerin sitenizden kalkması da bir okadar hızlı olacaktır. 


Yorumlar