Google Görsellerde Üst Sıralara Çıkmak

Google Görsellerde Üst Sıralara Çıkmak

Google üzerinde yapılan aramaların %33'ünü görseller alıyor . yani ortalama her 10 kişiden 3-4 tanesi google görsel de aramak için giriyor yada görseller bölümünden arama yaparak ilgili web sitesine gidiyor. Bu ise bizim görseller bölümüne ne kadar önem vermemiz gerektiği gösgteriyor. 

Google Görsellere Seo Çalışması Yapmak Gerekli Mi ?

Daha öncede söylediğim gibi google üzerinde yapılan aramaların %33 gibi büyük bir kısmından bahsediyoruz. Özellikle E-Ticaret sitesi seo çalışmalarında görsellerin büyük önemi olduğunu belirtmek isterim. Kullanıcılar bir ürünü google üzerinden arama yaparken ilk olarak görseller üzerinden istedikleri ürünleri buluyor sonrasında bu görselin bulunduğu e-ticaret sitesine gidiyorlar. Bir anlamda Google images bölümü bizim ikinci vitrininiz sayılıyor. Görseller bölümünde ne kadar fazla görselimiz üst sıralarda çıkarsa bu bölümde sitemize yönlendirme de bu derece fazla olacaktır.


Google Görseller için Seo Nasıl Yapılır ?

Google görseller bölümü için site içi seo çalışması aslında normal seo çalılmalarında yaptığımız çalışmalarında mevcuttur. Stratejik olarak her kaynağı ve tekniği seo çalışmalarımızda kullandığımız için daha önce bu teknikleri zaten farkına varmadan öğrendiniz ve kullanıyorsunuz .Şimdi sadece google görsel seo çalışması olarak maddeler halinde ayrı olarak bir liste vermek istiyorum .

  • Görsel isimlerini düzenlerken anahtar kelimelerinizi kullanın
  • Görsel isimlerinde anahtar kelimelerini kullanırken tire kullanın
  • Alt etiketini ve title etiketlerini kullanarak anahtar kelimelerinizi ekleyin.
  • Görselin çevresindeki metinlerde mutlaka anahtar kelimeleriniz olsun 
  • Her sayfada maksimum 4 adet görsel kullanın daha fazla sayıda görsel negatif etki eder. 
  • Görsellerin google üzerindeki tıklanma oranlarını yükselmesi o görselin kısa sürede üst sıralara çıkmasını sağlayacaktır.
  • Google görseller içindeki nesneleri en ince ayrıntısına kadar analiz ederek sizin bile farketmediğiniz objelerin listesini çıkarabilir dolayısı ile görsel ile alakasız anahtar kelimeleri kullanmanız büyük ölçüde düşüşler yaşamanıza sebep olacağı gibi sitenizin tamamına spam etkisi oluşturur.
Google görseller bölümüne vereceğiniz bir resmin aynısının yada benzerinin hangi web sitelerinde kullanıldığını size arayıp bulabiliyor buradan da anlayacağımız gibi Google görseller konusunda tahmin ettiğimizden daha zeki ve hızlı , siz bir hamburger resmi koyup o resmin pizza olduğunu idda etseniz ve ona göre anahtar kelimeler kullansanız bile google bunu anlar ve sitenizi spama sokabilir yada en iyi ihtimal ile sıralamanızı düşürebilir.  Tavsiyemiz profesyonel çalışın ve şunu unutmayın siz ne biliyorsanız google daha fazlasını biliyor yada 1 saniye içinde öğrenebilir. 


Yorumlar