Google Aramalar Nasıl Çalışır?

Google Aramalar Nasıl Çalışır?

Siz bir kelime yazıp enter tuşuna bastığınızda Google arama çubuğundan çıkan o kelime google veritabanında kayıtlı milyarlarca web sitesi içinde arama yapılır ve çıkan sonuçlar içinde arama yaptığınız kelime ile ilgili en doğru eşleşmeler yapılır, tabiki bu sıralamaların yapılması için 200 üzerinde farklı ve birbiri ile bağlantılı algoritmalar yapay zeka teknolojisi kullanılır. En nihayetinde ise milyarlarca web sitesi kontrol , edilip sıralamaları yapılıp , özet bilgiler hazırlanıp bunca döküman işi yapılması saliseler içinde tamamlanır ve size gönderilir.

İronik olan bunca yapay zeka teknolojisi , bunca algoritma ve mükemmel eşleştirmelere rağmen biz küçük seo ipuçları ile tüm bu sistemi alt ederek milyarlarca web sitesinin önüne geçiyor ve web sitenizin popülerliğini , satışlarını ve hitap ettiği kitleyi her seferinde katlayarak büyütüyorsunuz. 

Teknik Seo Nedir ?

Seo çalışmasının temelini Teknik Seo oluşturur.Bir önceki paragrafta bahsetmiş olduğumuz google algoritmaları , kelime eşleştirmeleri , google yapay zeka teknolojisini atlatarak yapılan seo çalışmasına Teknik Seo denir ve bu tür çalışmalar ancak işin ehli olan alt yapısı ve gerekli araçları ellerinde bulunduran profesyonel seo uzmanları tarafından yapılabilir.

Her işin bir zorluğu vardır ve o işin zirvesine ancak bu zorlukları aşmış alt yapısı sağlam ve bilgi birikimi iyi olan uzmanlar ile çıkılabilir. Eğer bir demirci demirin suyunu yanlış verirse , tarım yapan çiftçi sulamayı yanlış yaparsa yada bir ticaret erbabı hesabını düzgün yapmazsa zarar eder . 

Her geçen gün google arama algoritmalarını geliştiriyor ve sadece büyük güncellemelerde bildirim yayınlıyor .Bundan 5-6 sene öncesine kadar 60-80 arası algoritma üzerinden seo çalışması yapmak yeterli geliyorken günümüzde bu sayı 200 üzerinde ve her geçen gün çalışma teknikleri değişmek ile kalmıyor zorlaşıyor.

Üst Sıralara Çıkmak için Olmazsa Olmazlar;

  • Arama motorları için maksimum tarama bütçesi ayırmak
  • Arama motoru botlarına yol göstermek ( robots.txt , sitemap.xml)
  • Siteyi uptime yüzdesi yüksek bir sunucuda barındırmak
  • Erişim sorunu olan sayfaların sıfır olması
  • Site açılış hızının olabildiğince yüksek olması
  • Mobil destekli bir web sitesi olmasıYorumlar