Backlink Alma ve Vermenin Kuralları

Backlink Alma ve Vermenin Kuralları

Seo çalışması içinde daha öncede defalarca dile getirdiğimiz gibi backlink bu işin temelidir . Web sitenizin bulunduğu sektörde yayın yapan aktif ve istikrarlı siteler üzerinden alacağınız linkler sayesinden sitenizin popülerlik değeri yada diğer bir değiş ile trust rank değeri yükselir bunun sonucu ise seo çalışmasının hedefidir .

Bir site üzerinden sizin sitenize gelecek backlink bir süre sonra backlink sorgulama araçları tarafından da listelenme ye başlayacağı gibi google tarafından da fark edilir.  Google tarafından baktığımız da backlinkler sitenizin tavsiye edilebilir , güvenilir , işinin ehli ve bu konuda iyi bilgiler paylaşan bir web sitesi anlamına gelmektedir işte bu yüzden backlink bizim işimizin temelini oluşturuyor.  


Her Alınan Backlink Yarar Verirmi ?

Bu sorunun cevabı kesin ve nettir , Tabii ki hayır . Her alınan backlink kesin sonuca taşısaydı ve yararlı olsaydı Seo diye bir çalışma olmazdı ve her site sahibi direk olarak gidip backlink satın alarak google 1. sayfaya çıkardı tabii ki bunun sonucunda büyük ihtimal google iflas eder ve arama motoru diye bir kavram bile olmaz , sadece ufak tefek amatör arama motorları olurdu. Arama motorlarının temelde amacı kullanıcılarına doğru bilgiyi vermek ve onları aradıkları konuları en iyi şekilde veren web sitelerine yönlendirmektir . Eğer bir arama motoru size doğru sonuç vermiyorsa ,aradığınızı bulamıyor sadece spam sayfaları gösteriyorsa o arama motoru çöplükten başka bir şey değil demektir . 


Backlink Nasıl Olmalı ?

Backlink yapısı üç temel üzerinde inşa edilir birincisi makale içinden alınması zorunluluğudur. Eskiden her hangi bir siteden alınan direk tek kelimelik linkler ile zirveye çıkılabiliyor iken şimdi özellikle Google Caffeine ve Google fred algoritmaları na yakalanmamak için bu yöntem spam raflarına kaldırıldı ve aslına bakacak olursanız en tehlikeli yöntemlerden biridir . İkinci olarak makale içinde maksimum 3 backlink almamız en mantıklısı eğer kendinize ait bir algoritmik metniniz yoksa yada farklı bir teknik uygulamıyorsanız her makale içinde maksimum 3 link alarak sitenizde üç farklı adrese yönlendirme yapabilirsiniz . 


Backlink Vermek Gereklimi ?

Backlink vermek olabildiğince ince düşünülerek yapılacak bir konudur dolayısı ile size mihenk taşı olacak bir kavramı göstericem . İlk olarak söylemeliyim ki kendi web sitenizden aynı sektörde sizin ile aynı kalitede ki bir web sitesine kesinlikle link vermeyin , para ile link satmayın ve tanıtım yazısı yayınlamayın tüm bunları daha yeni bir web sitesine yada daha yükselişteki bir web sitesine sahip olduğunuzu varsayarak söylüyorum . Örnek olarak güncel olan bir konudan bahseden bir makale yazdınız fakat bu makaledeki konusu geçen kişi yada bir firmadan bahsediyorsunuz ve bu fira dünya çapında büyük bir firma yada Türkiye'nin önde gelen firmalarından biri . Böyle bir durumda anchor text kullanmadan bu firmanın web sitesine direk olarak bir link verebilirsiniz. Bu vereceğiniz link size zarar yerine yarar sağlayacaktır çünkü bu siteye link vermeniz aslında bu siteye çokda yarar sağlamayacak ama google tarafından bu verdiğiniz link görüldiğünde sizin web sitenizin trust rank değeri yükeselecektir. Örnek vermek gerekirse google ile ilgili bir makale yazdıktan sonra Google.com adresine link vermeniz google'a hiçbir fayda sağlamaz yada microsoft ile ilgili bir makalenizde microsoft.com adresine link vermenizde bu sitelere fayda sağlamaz bu vereceğiniz linkleri tamamen kendi makalenizin ve web sitenizin faydasına vermelisiniz .

Organik Seo İle Beraber Backlink

Organik seo çalışması yapmak istediğiniz zaman karşınıza çıkacak en büyük zorluklardan biri de link vermektir çünkü link vereceğiniz sizin sektörünüze ait dünya yada Türkiye çapında büyük bir web sitesi bulmak zordur ve sizde mecburen sektörün en büyüklerine arada bir link vermek zorunda kalabilirsiniz bu ise iki ileri bir geri şeklinde ilerlemenize neden olur . Daha en baştan itibaret stratejik seo teknikleri uygulayarak 1. sayfada geçmenizin mümkün olduğu sitelere link vermeden ve verdiğiniz linkleri ise nofollow link vererek devam edebilirsiniz bu en azından size ilerde geçmesi zor bir rakip sağlamaz tabi eğer haber siteniz varsa iş değişir bu gün itibari ile haber sitesindeki devleri geçmeniz imkansızdır dolayısı ile bu sitelere istediğiniz gibi link verebilirsiniz. 

Seo Analizinin Önemi

Bir Seo projesine başlamadan önce iyi bir site analizi yapmanızın önemlini şimdi daha iyi anlıyorsunuz sanırım. Seo analizi yaparak sitenizdeki sorunları ve eksikleri tamamlayabilirsiniz , Rakip site analizi yaparak kimlere link verebileceğinizi ve veremeyeceğinizi anlarsınız ve bu strateji ile çalışmalarınıza devam edersiniz . Seo hizmeti veren firmalar ile çalıştığınızda eğer işinin ehli bir Seo firması ise bu ayrıntıları gerekli olduğu durumlarda sitenize zarar vermeden uygular , bu blog  üzerinden verdiğimiz bilgiler sizin için güncelliğini koruyan bir seo kitabı hükmündedir dolayısı ile ilk makalemizden bu makaleye gelene kadar bazı konularda çelişkiye düşecek olursanız bu tamamen google güncellemeleri ve güncel seo teknikleri ile ilgilidir ve son makalemizde ki teknikleri baz alarak çalışmalarınıza güvenle devam edebilirsiniz .

Türkiye ve Dünya'da Seo

Seo Türkiye çapında ve dünya çapında tüm firmalar tarafından uygulanan bir çalışmadır. Eğer web sitenizin devamlı aktif olmasını ve büyük kitlelere hitap etmesini istiyorsanız sizinde önem veremeniz gereken bir konudur . Bu çalışmaları anlamak ve sizde uygualamak istiyorsanız ilk olarak Backlink kavramını iyi anlamanız gerekir biz bu blog üzerinden bu konu ile ilgili zaman zaman farklı yönlerini anlatmaya çalışıyoruz ve ilerleyen zamanlarda yine farklı bakış açılarını ve tekniklerini göstermeye devam edeceğiz . 
Yorumlar